Back
Next

Konveyör Nedir?
Konveyör kelimesinde bir arama yaptığınızda karşınıza oldukça çeşitli içerikler çıkacaktır.
Öncelikle kelime anlamı ile sözlük tanımına baktığımızda, "Konveyörün" tanımı
"yerde veya yüksekte, kapalı devre çalışma düzeni ile yüklerin taşınmasını sağlayan cihaz" olarak karşımıza çıkmaktadır.
Konveyör ismi bir çok insana oldukça yabancı gelmekte ve çoğu kişi için hiç bir anlam ifade etmemektedir. Ancak konveyör nedir yerine insanlara taşıma bandı nedir dediğimizde kişilerin aklında hemen bir fabrika görüntüsü ve tipik bant sistemli konveyörlerden birisi gelmektedir.
İnsanlar tarafından fabrika, kesimhane ve montaj atölyesi gibi yerlerde işlenmeyi bekleyen ham maddeleri taşımakta kullanılan bant sistemi olarak tanınan ve bilinen konveyörlerin bir çok çeşidi bulunmaktadır.
Çeşitli yük ve malzeme taşınmasında faydalanılan, sürekli taşıma aracı.
Kullanılış yerleri arasında; havayollarında bagaj taşıma, silolarda tahıl taşıma, maden ocaklarında kömür ve maden filizlerini nakletme, fabrikalarda montaj üretim hatlarında makina parçalarının iletilmesinde kullanılan sistemler önemli olanlardır. Yükleme ve boşaltma noktaları arasında çalışan konveyörlerin hareketi; yer çekimi kuvveti, insan gücü,  titreşim veya motorla çalışan kayışlar, zincirler ve kablolarla sağlanır.
Konveyör kelime anlamı itibariyle, taşıyıcı, taşıyan, ileten anlamlarına gelse de sektörde özelleşmiş ve kapalı devre taşıma sistemi ile ürünlerin taşınmasını sağlayan cihazlara verilen genel bir ad olmuştur. Basitçe anlatmak gerekirse iki tamburun dışına bant geçirilerek döndürülmesi suretiyle oluşan yapıya konveyör  denir. Tamburlar arasında dönen bant PVC, PU, plastik, kauçuk, tel bantlı gibi farklı çeşitlerde olabilmektedir.
RADİKAL MÜHENDİSLİK Lineer Hareket ve Konveyör Sistemleri
İkitelli OSB Saraçlar Sanayi Sitesi 9. Blok No:44 Başakşehir / İSTANBUL Tel: 0212 486 34 18
info@radikalmuhendislik.com